Galeria

Klastry motorem innowacyjności

12 września 2013
IHK POLSKA, KONFERENCJA KLASTRY, Wrocław

Klastry motorem innowacyjności

Mec Maciej Szermach został zaproszony do dyskusji nad wpływem inicjatyw klastrowych na innowacyjny rozwój firm sektora MŚP. Panel z udziałem przedstawicieli najważniejszych polskich i niemieckich klastrów oraz instytucji około biznesowych odbył się we Wrocławiu podczas konferencji AHK Polska Klastry motorem innowacyjności.

Podczas konferencji zainicjowanej przez Polsko-Niemiecka Izbę Przemysłowo-Handlową zaprezentowane zostały polskie i niemieckie przykłady dobrych praktyk klastrowych. Stronę polską reprezentowali: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca oraz przedstawiciele klastra Nutribiomed i Cinnomatech. Swoimi doświadczeniami podzielili się reprezentanci Bawarskiego Ministerstwa Gospodarki, Infrastruktury, Transportu i Technologii oraz dyrektorzy zarządzający dwóch klastrów bawarskich. Konferencja była także okazją do przedstawienia polskiej polityki klastrowej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, o której opowiedziała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP, p. Ilona Antoniszyk-Klik.

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa, podczas której uczestnicy konferencji zastanawiali się wspólnie, jak pobudzać małe i średnie firmy do współpracy w ramach klastrów i jak zachęcać do inwestowania w innowacje. Mec. Maciej Szermach, który ma liczne doświadczenia w procesie tworzenia i funkcjonowania struktur klastrowych, podzielił się swą wiedzą na temat norm i regulacji prawnych towarzyszących konstruowaniu zrzeszeń przedsiębiorców. Kancelaria BSO Prawo & Podatki od wielu lat jest członkiem klastra Nutribiomed oraz aktywnie wspiera różnego typu inicjatywy klastrowe.

Konferencja AHK Polska ?Klastry motorem innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Założenia polityki klastrowej na 2014-2020.? odbyła się 12 września 2013 r. we wrocławskim hotelu Mercure.

Wrocław to doskonałe miejsce na dyskusję o klastrach i ich przyszłości przede wszystkim ze względu bogate doświadczenia przedsiębiorców Dolnego Śląska w tym obszarze. W regionie z powodzeniem od wielu lat działają zrzeszenia przedsiębiorców, m.in. w obszarze drzewnym (Side Cluster), ekoenergetycznym (EEI), żywnościowo ? biotechnologiczno – biomedycznym (Nutribiomed) czy technologii w wytwarzaniu (Cinnomatech). I co najważniejsze rozwijają się nie tylko na terenie Polski, ale również poza granicami naszego kraju.